Ummistused kanalisatsioonis

Viimasel ajal on sagenenud kanalisatsiooniummistuste tekkimine. Enamasti on ummistused seotud kanalisatsiooni torustikku mittekuuluvate asjade sattumisega. Kanalisatsioonitorud on mõeldud selleks, et juhtida ära vett, reovett ning tualettpaberit. Kõik muu tekitab kanalisatsioonitorustikus ummistusi – rasvad ning õlid muutuvad tahkeks ja näiteks salvrätikud tekitavad kanalisatsioonitorustikku tihke tropi.

Seoses ummistuste sagenemisega tuletame meelde nimekirja asjadest, mida ei tohi WC-potti visata:

Vatitikke. Vatitikud ei lahustu vees, vaid lagunevad laiali vatikiududeks ja plastmasspulkadeks. Nendest omakorda moodustub koos reovees leiduva rasvaga suur ummistav kogum.
Hügieenisidemeid. Hügieenisidemed on mõeldud vedeliku enda sees hoidmiseks ja need ei lahustu vees. Hügieenisidemed paisuvad ja tekitavad ummistusi.
Meigieemalduspatju. Meigieemalduspadjad koosnevad vatikiududest. Vees olles padjakesed lagunevad ning tekkinud kiud hulbivad ja ühinevad suurteks kogumiteks.
Mähkmeid. Mähkmed on loodud koguma vedelikke enda sisse. Need ei lahustu vees ning paisuvad ja tekitavad kanalisatsioonis palju pahandust.
Tampoone. Tampoonid ei lahustu vees, vaid paisuvad. Tampoonid on ühed sagedasemad ummistuste tekitajad.
Kilekotte. Plastikkotid on väga ohtlikud, sest need on veekeskkonnas väga vastupidavad ja lagunematud.
Kommipabereid. Märgasid kommipabereid kokku mätsides saaks ehitada terveid losse ja kindlusi. Kanalisatsioonitorustikus ühinevad need rasvaga ja tekitavad suuri ummistusi.
Pakendeid. Vaid kaduvväike arv pakendeid on valmistatud vees lahustuma.
Plastikesemeid. Plastik säilib veekeskkonnas väga kaua! Halva kokkusattumuse tõttu võib ka väikesest plastikkorgist saada ummistuse tekitaja.
Juuksekarvu. Kuigi üksiku juuksekarva potti viskamine tundub ohutu, siis suurtes kogustes muutuvad juuksekarvad hirmuäratavalt ohtlikuks ummistusi tekitavaks materjaliks.
Kondoome. Ummistunud torudes tekitavad need palju pahandust. Viska kasutatud kondoom alati prügikasti.
Ravimeid. Ravimid küll enamasti lahustuvad vees, kuid tekitavad siiski kontrollimatuid tulemusi, sest keegi meist ei tea, milliseid liitlasi nad omale reoveest leiavad.
Luid. Kondid lagunevad torustikes väga aeglaselt ja võivad sinna takerduda.
Muid toidujäätmeid. Toidus sisalduv rasv tekitab torudesse raskesti läbitavaid troppe.
Närimiskummi. Närimiskumm on siiski kumm ja vees ei lahustu. Närimiskumm ühildub vees leiduva rasva, juuksekarvade ja muu sodiga ning võib moodustada ummistuse.
Vanu kemikaale. Kemikaalid võivad mõjuda halvasti torudele ja kinnituda toruseintele.
Kohvipaksu. Kohvipaks sisaldab rasva ja kinnitub toruseintele.